Graf investic
Jak investovat malé částky? Vyzkoušejte finanční i nefinanční možnosti
Investice

Jak investovat malé částky? Vyzkoušejte finanční i nefinanční možnosti

Investování je správné využití peněz s očekáváním jejich budoucího zhodnocení. Mnohým z nás z výplaty nezbývá dostatek peněz na to, abychom ušetřili a začali ihned seriózně investovat mnohatisícové částky. Občas si však přijdete na prémie v práci, nebo dostanete hotovost k narozeninám, a pak můžete peníze využít lépe, než je ihned spotřebovat.

1. Umořujte dluhy

Pokud máte uzavřené nějaké nebankovní půjčky, spotřebitelské úvěry či kontokorenty, první, kam byste měli směřovat vaše volné finance je právě splátka těchto dluhů. Za investorský úspěch je považováno zhodnocení kolem 5 % ročně, podílové fondy se na toto zhodnocení vyšplhají jen málokdy. Zmíněné půjčky naopak mají zpravidla mnohem vyšší úrok než 5 %, proto se vyplatí je co možná nejrychleji splatit.

V praxi je to úplně jednoduché, pokud budete splácet dluh s ročním úrokem 15 % a volné finanční prostředky využíváte na jeho postupné splácení namísto toho, abyste je investovali se zhodnocením 5 %, vyděláváte tak 10 % ročně, tomu lze říci chytré investiční rozhodnutí.

2. Investujte do podílových fondů

Podílové fondy lze považovat za vstup do světa investování. Okem běžného člověka se jedná o nejjednodušší investiční produkt. Pošlete ať už jednorázově, v našem případě spíše pravidelně měsíční částku do rukou správce investičního fondu (banka, jiná finanční instituce), který pak vaše peníze alokuje v rámci podílového fondu, který jste si vybrali.

To je také v podstatě jediný úkol investora – výběr podílového fondu. O své peníze se nemusíte bát, neboť je svěřujete do rukou odborníků. Nevýhodou však bývá nízké zhodnocení, které zvlášť u konzervativních fondů prohrává i s inflací.

Pokud se rozhodnete pro jednorázovou investici, je třeba mít připraveno alespoň pár desítek tisíc Kč. Většinu z investic do podílových fondů však v dnešní době tvoří pravidelné investice, kdy drobní investoři posílají periodicky každý měsíc malé částky již od 300 Kč měsíčně. V současné době mají Češi v podílových fondech vloženo již 500 miliard Kč.

3. Investujte do malého podnikání

Pod pojmem podnikání si můžete představit běhání po úřadech, byrokracii a vysoký počáteční kapitál. Anebo na to koukněte z druhé strany. Podnikat se dá začít i s mnohem menšími penězi, na startu vás to může stát pouhých pár tisícovek.

Například můžete zkusit vydělávat peníze psaním blogu. Příběhy mnoha bloggerů dokazuje, že lze zbohatnout i díky minimální investici. Zpočátku psaní blogu můžete považovat pouze za koníček a časem uvidíte, že se třeba vyvine do regulérního byznysu.

Živnostenský list vás vyjde na 1000 Kč, je třeba zřídit si doménu, za kterou budete platit řádově okolo stokoruny měsíčně, stránky si můžete navrhnout sami na platformě wordpressu případně investovat do webového designu externě, a to je vše. Zbytek už je pouze na vás a vaší ochotě věnovat se vytváření hodnotného obsahu.

4. Peer to peer půjčky

Peer to peer půjčky
Peer to peer půjčky

Zajímavé zhodnocení můžete očekávat v případě, že půjčíte peníze a stanete se drobným věřitelem prostřednictvím jedné z mnoha peer to peer platforem. Půjčovat můžete přesně tolik peněz, kolik máte k dispozici a můžete počítat se zajímavým zhodnocení mezi 5–12 % ročně.

Peer to peer platformy jsou místem, kde se střetávají poptávky dlužníků po penězích s nabídkami investorů s volnými finančními prostředky, přičemž minimální výše investice není nijak stanovena. Zde si můžete vybrat komu půjčíte, na základě informací, které vám o dlužníkovi platforma poskytne. Samozřejmě, že výše úroku z půjčky se odvíjí od rizikovosti profilu daného dlužníka.

Každopádně se můžete spolehnout, že taková peer to peer platforma disponuje bezpečnostními mechanismy, které každého dlužníka prověří, tak abyste měli jistotu, že nepůjčujete například někomu, kdo má záznam v registru dlužníků.

5. Investujte sami do sebe

Zde je poslední možnost, jak investovat malé částky. Z úst mnoha investorů již zaznělo, že nejlepší investice je ta, kterou uděláte sami do sebe. Představy jednotlivců, jak investovat do sebe samého se však mohou výrazně lišit.

Každopádně můžete myslet na své zdraví a kupovat zdravější potraviny, nebo si zvýšit pohodlí domova, neboť vaše spokojenost může být rovněž přímo spojena s vaším zdravím. Další možností je absolvování nejrůznějších kurzů a zvyšování své odbornosti a případně atraktivity na pracovním trhu. V neposlední řadě je pak moudrou investicí nákup knih. Důležité poznatky, které získáte četbou knih, mohou v budoucnu hrát důležitou roli v tom, zda uspějete či nikoliv.

Není náhodou že Warren Buffett, nejúspěšnější investor všech dob, čte denně až 500 stran textu. Osvojil si tak mnoho poznatků, které využil na své investorské dráze a díky četbě navíc udržuje i v 88 letech svou mysl v kondici třicátníka.

Hodnocení:
0 (0 hlasů)